Staff Directory

Office of the Superintendent

Dr. Cheryl Gilmore

Superintendent of Schools

LeeAnne Tedder

Executive Assistant

Garrett Simmons

Communications Officer

Trish Syme

Coordinator of Learning and International Education

Kelsi Cook

District Administrative Assistant

Amy Dyck

District Administrative Assistant

Human Resources

Mike Nightingale

Associate Superintendent, Human Resources

Rhonda Aos

Director, Human Resources, Support Staff

Stacey Wichers

Human Resources Coordinator

Katie Guccione

Executive Assistant to the Associate Superintendent

Carrie Fahl

District Administrative Assistant

Jolayne Prus

District Administrative Assistant

Amber Ruest

Administrative Professional to the Director of Human Resources

Business Affairs

Christine Lee

Associate Superintendent, Business Affairs (CSBO)

Mr. Mark DeBoer

Director, Finance

Cheryl Shimbashi

Transportation Coordinator

Melanie Gregson

District Administrative Assistant

Lana Johnson

Benefits Coordinator

Luana Komanac

School Accounting Coordinator

Sheri Lacey

District Administrative Assistant

Steph Lapointe

District Administrative Assistant

Carrie Mclaren

Payroll Coordinator

Joe Perry

Purchasing Coordinator

Krystal Steynen

Accounts Payable Coordinator

Making Connections

DeeAnna Presley-Roberts

Program manager, Making Connections, Mental Health Capacity Building

Anne Kish

Mental Health Capacity Building Wellness Coach

Justina McCarthy

Mental Health Capacity Building Wellness Coach

Lacey Otway

Mental Health Capacity Building Wellness Coach

Shand Watson

Mental Health Capacity Building Wellness Coach

Technology

Mr. Jesse Sadlowski

Director, Technology

Tina Carnegie

District Administrative Assistant

Marco DeMusso

District Technology Support

Greg Fischer

District Technology Support

David Harmon

Technology Professional

Tyler Lukey

District Technology Support

Johny Mantello

I.T. Coordinator

Koji Nagahama

District Technology Support

Tyler Payant

Information Systems Professional

Mark Taylor

District Technology Support

Greg Theron

Technology Professional

Doug Viel

District Technology Support

Cassandra Wickens

Technology Professional

Maintenance

Daniel Heaton

Director of Facilities

Chris Chapman

Operations and Maintenance Coordinator

Brenda Clear

Caretaking Coordinator

Mary Peake

District Administrative Assistant

Instructional Services

Morag Asquith

Associate Superintendent, Instructional Services

Ann Muldoon

Director of Inclusive Education

Karen Baerg-Rancier

Director of Curriculum and Instruction

Christina Peters

Executive Assistant

Sarah Ahlgren

Student Support Worker

Christie Archer

Psychologist

Christy Bates

Speech Language Pathologist

Shawnee Big Bull

Indigenous Education Teacher, Secondary

Nikki Cale

Distance Learning Facilitator / FastForward Contact

John Chief Calf

Coordinator of Indigenous Education

Anna Ell

Administrative Professional

Kelsie Enright

Occupational Therapist

Jenn Giles

Numeracy Lead Teacher

Melissa Gleeson

Psychologist

Robyn Henderson

Speech Language Pathologist

Jim Kerr

Student Engagement Consultant

Kathy Knelsen

District Administrative Assistant

Terra Leggat

Coordinator of Inclusive Education

Melinda Moore

District Administrative Assistant

Melanie Morrow

Indigenous Education Teacher, Elementary

Lacey Mueller

Speech Language Pathologist

Kathy Mundell

Counselling Coordinator

Rochelle Neville

Acting Inclusive Education Coordinator

Isabelle Plomp

Early Childhood Services Coordinator

Kara-Lynn Reimer

Speech Language Pathologist

Bev Smith

Literacy Lead Teacher

Amanda WardSutherland

Speech Language Pathologist